Vitamin C snižuje hyperkortizolémii při chronickém stresu
Chronický stres je příčinou celé řady onemocnění, které vznikají následkem stresem způsobených hormonálních a metabolických změn. Proto se hledají způsoby jak ovlivnit tyto škodlivé změny, například hyperkortizolémii. V časopise Stress and Health byla publikována studie, která se zabývá rolí, kterou by mohl hrát vitamin C ve zmírňování stresem způsobené hyperkortizolémie.
Studie (1) se zabývala otázkou, zda suplementace kyselinou askorbovou může snížit zvýšené hladiny kortizolu a dehydroepiandrosteron-sulfátu (DHEA-S) u jedinců trpících chronickým stresem. Studie zahrnovala 69 žen s vysokými hladinami těchto hormonů. Účastnice byly rozděleny do tří skupin na základě individuálních hormonálních hladin a dále do dvou z nichž v jedné probíhala perorální suplementace vitaminu C a v druhé nikoliv (jedna podskupina v každé skupině dostávala denně 1000 mg vitaminu, zatímco druhá podskupina neměla žádné změny ve stravě). Po dvou měsících došlo v podskupinách se suplementací vitaminu C k významnému snížení hladin kortizolu a DHEA-S. Například hladiny kortizolu v jedné skupině klesly z 780 ± 57 na 446 ± 26 nmol/l a hladiny DHEA-S v jiné skupině klesly z 13,9 ± 1,6 na 9,9 ± 1,2 (p < 0,0007).
Studie ukázala, že suplementace vitaminu C může pomoci normalizovat hladiny tzv. stresových hormonů (kortizolu a dehydroepiandrosteron-sulfátu) u žen trpících chronickým stresem, což ukazuje potenciální roli kyseliny askorbové při zvládání hormonální dysbalance související se stresem.
Pokud jde o mechanismy, které zprostředkují toto působení, touto problematikou se zabývala celá řada studií. Stresová reakce je zprostředkována především osou hypothalamus-hypofýza-nadledvinky (HPA) a také sympatoadrenálním systémem (SAS). Zvýšená sekrece vitaminu C játry a nadledvinami pravděpodobně hraje důležitou roli v koordinované reakci na stres. Aktivace osy HPA má za následek produkci ACTH předním lalokem hypofýzy s následnou zvýšenou syntézou a uvolňováním kortizolu. Aktivace SAS vede k sekreci adrenalinu a noradrenalinu dření nadledvin a sympatikem. Zvýšená koncentrace cirkulujícího kortizol a katecholaminy působí prostřednictvím mnoha mechanismů ke zvýšení kardiovaskulární rezervy a poskytují pohotový zdroj paliva (glukózy a laktátu) pro mozek, srdce a kosterní svaly, což organismu umožňuje adekvátně na stres reagovat (útěk nebo boj). Vitamin C má mnoho různých biologických účinků, z nichž mnohé pravděpodobně hrají důležitou roli v reakci na stres a působí synergicky s účinky kortizolu a katecholaminů. Nejdůležitější pro tuto roli je skutečnost, že vitamin C je nezbytný pro syntézu katecholaminů a pro normální adrenergní reakci.(2)
---
1. Beglaryan, N, Hakobyan G, Nazaretyan E. Vitamin C supplementation alleviates hypercortisolemia caused by chronic stress. Stress Health 2024;40(3):e3347. doi: 10.1002/smi.3347.
2. Marik PE. Vitamin C: an essential “stress hormone” during sepsis. J Thorac Dis 2020; 12(Suppl 1): S84–S88. doi: 10.21037/jtd.2019.12.64.
Autor
PharmDr. Lucie Kotlářová, MUDr. Pavel Kostiuk, CSc.